جستجو
     
 
 
 
   
زمامداران > مختار ثقفی (مختار بن ابی عبیده ثقفی) English Version 2841
نسخه چاپی ارسال برای دیگران نظرات شما  
   
   
 

ابواسحاق مختار ثقفی، معروف به «کیسان»، به معنی (زیرک و تیزهوش) از دلاوران و بزرگان عرب که به خونخواهی امام سوم شیعیان (حضرت حسین بن علی علیه السلام) و یاران او قیام کرد.
مردی خردمند، شجاع، بخشنده، مدبر، عاقل و دارای مکارم اخلاقی و ملکات انسانی و رأی صائب و اراده ای قوی که به فنون رزم و جنگ و غلبه بر دشمنان، آشنا بود.
پدرش: ابوعبیدة بن مسعود ثقفی که در واقعه «یوم الحجر» در عراق کشته شد.
مادرش: «دومه»، دختر وهب بود.

عمویش: سعد بن مسعود ثقفی، یکی از اصحاب علی بن ابیطالب (ع) که در جنگ جمل، امیر لشگر آنحضرت و در زمان جنگ صفین فرماندار مدائن شد و تا زمان امام مجتبی (ع) در همین منصب باقی بود. مختار از قبیله «بنی ثقیف»، و از اعراب شهر «طائف» در مکه بود. و در میان افراد قبیله اش، به دلیل پیوند با اهل بیت پیامبر اکرم (ص) و ترویج فضایل آل الله و ارادت و اخلاصش به آنها، بسیار مورد احترام و شرافت بود.
ضمنا او داماد نعمان بن بشیر، حاکم وقت کوفه نیز می باشد.
مختار سال اول هجرت بدنیا آمد و در زمان خلافت عمر بن الخطاب، همراه پدرش به مدینه رفت. بعد از مرگ پدرش به بنی هاشم پیوست و در زمان خلافت علی بن ابیطالب (ع) با آن حضرت در عراق (کوفه) به سر می برد و پس از شهادت آنحضرت در بصره ساکن شد.
زمانیکه امام حسن مجتبی (ع) (امام دوم شیعیان)، در شهر ساباط مدائن جراحت برداشت و در خانه سعد بن مسعود، عمویش بستری شد، مختار که آن زمان جوانی بی تجربه و طالب مقام بود، به عموی خود پیشنهاد کرد که: بیا و حسن بن علی (ع) را دستگیر و نزد معاویه بفرست تا از وعده های مالی فراوان معاویه، بهره مند شده و حسن نیت به او نشان دهی! اما سعد بسیار ناراحت و پیشنهاد او را رد کرد و برخوردی جدی نمود و گفت: ما نباید دوستی با خاندان پیامبر را برای دنیا و ریاست آن، رها کنیم. و مختار ساکت شد. این موضوع، نقطه سیاهی در زندگی مختار به جا گذاشت و سابقه ای منفی برای او شد.

(سیاست های اصولی)
سال 60 هـ ق مختار قبل از حادثه کربلا، در زمان قیام حضرت مسلم بن عقیل که به عنوان سفیر و نماینده امام حسین (ع)، به شهر کوفه آمد، میزبان او شد و مسلم را به خانه خود برد و با او بیعت کرد. شیعیان نیز آنجا می آمدند و با مسلم، برای حسین بن علی (ع) دست بیعت می دادند.
علت ورود مسلم بن عقیل به خانه مختار برای آن بود که وی از زعمای شیعه به شمار می رفت و مسلم اطمینان داشت که او، نسبت به امام حسین (ع) مخلص و وفادار است. اما زمان شهادت حضرت مسلم، مختار از کوفه بیرون رفته و با عبیدالله بن زیاد به مخالفت برخاسته بود. و چون به کوفه برگشت، توسط عمال عمروبن حریث و جاسوسان «ابن زیاد»، دستگیر و زندانی شد و تازیانه خورد. در بعضی اقوال آمده که وی یک چشمش را به دلیل شلاق هایی که خورده بود، در زندان از دست داد. لذا او در تمام دوران حادثه کربلا و شهادت امام حسین (ع) در زندان و با میثم تمار، یار دیرینه علی بن ابیطالب (ع) در حبس بودند. (میثم تمار در زندان به او گفته بود که تو کشنده عبیدالله بن زیاد هستی) بعدا با وساطت عبدالله پسر عمر بن الخطاب که شوهر خواهرش بود، از زندان آزاد شد و به دستور «عبیدالله» و با مهلتی 3 روزه به طائف تبعید و آنجا مدتی ساکن شد.
سال 64 هـ ق، یزید بن معاویه مرد و «عبدالله ابن زبیر» که حاکم مکه بود، مختار را دعوت به همکاری کرد، مختار با شرط اینکه در کارها باید او را شریک خود کند، با ابن زبیر بیعت نمود و همان زمان که مکه در محاصره سپاه شام شد، مختار در کنار سایر مسلمانان، از حرم خدا دفاع نمود و با شامیان مقابله کرده تا محاصره تمام شد و سپاه شام برگشت و مکه و کوفه بدست «زبیری» ها افتاد سپس مختار به کوفه بازگشت و مردم را به خونخواهی امام حسین (ع) دعوت می کرد و «محمد بن حنفیه» برادر ناتنی امام حسین (ع) امام و رهبر خود می دانست.
آمدن او به کوفه مصادف با قیام «توابین» یه رهبری «سلیمان بن صرد خزاعی» بود، هرچند که مختار اعتقادی به این اقدام نداشت و می گفت: سلیمان آشنایی با جنگ و سیاست ندارد، ولی شخصیت سلیمان و سابقه اش در بین شیعیان بسیار محترم و بیشتر از شأن مختار بوده، لذا مختار صبر کرد تا نتیجه کار آنها روشن شود. او پس از واقعه کربلا، مکرر از قیام احتمالی خود و انتقام از قاتلین حسین (ع)، سخن می گفت برخی اقوال تاریخی چون «تاریخ طبری و الفتوح»، در اینجا گفته اند که چون پس از شهادت امام حسین (ع) قاتلین آنحضرت، از مختار بسیار می ترسیدند به همین جهت «عبدالله بن مطیع» حاکم زبیری کوفه را وادار کردند تا او را زندانی کرد و بعدها با شفاعت «عبدالله بن عمر» نزد «ابن زبیر»، و تضمین شیعیان، مختار آزاد شد.
و لذا در زمان شکست قیام توابین و بازگشت آنان به کوفه، مختار در زندان بود وی نامه تسلیتی برای دوست سلیمان «رفاعه بن شداد» فرستاد و با تجمید از او، از بازماندگان توابین خواست تا آماده قیام باشند و آنها را به کتاب خدا، سنت رسول الله، انتقام خون اهل بیت، دفاع از ضعفا و جهاد با دشمنان خدا، دعوت و شیعیان را در محفل هایی جمع می کرد و خود را به عنوان نماینده «محمد بن حنفیه» برای قیام معرفی می کرد.

قیام مختار
سال 66 هـ ق، یعنی 5 سال پس از حادثه کربلا و یکسال بعد از نهضت «توابین» با هدف خونخواهی حسین بن علی علیه السلام و یاران آنحضرت قیام کرد.
14 ربیع الاول سال 66 هـ ق در کوفه بپا خاست و با شعار «یالثارات الحسین» (ع) و شعار «یا منصور امت» (شعاری که مسلمین در جنگهای صدر اسلام می دادند)، درگیری های سختی در محله ها و میدان های کوفه شد، گروههایی کشته و گروههایی تسلیم شدند.
مختار عبدالله بن مطیع (کارگزار ابن زبیر) را که بطور مخفیانه از قصر کوفه فرار کرده بود، عزل کرد و خود به قصر کوفه وارد شد، اشراف کوفه یعنی مهمترین قشر صاحب نفوذ کوفه، همراه مردم با او بیعت کردند. پس از مسلط شدن بر حکومت، نیروهایی به اطراف فرستاد تا هم در مناطق دیگر غالب شده و هم جنایتکاران آنجا را به کیفر برسانند، این تحرکات و نبرد با طرفداران بنی امیه، مدتها طول کشید.

اقدامات او
مهمترین اقدام او، مقابله با سپاه شام بود که در سال 67 هـ ق، بین سپاه او به فرماندهی «ابراهیم بن اشتر» و سپاه شام به فرماندهی «عبیدالله بن زیاد» واقع شد که در این شورش، برخی از اصلی ترین سرکردگان و رهبران شام که مدتها در جنگهای مختلف عراق، شرکت داشتند؛ مثل حصین بن نمیر سکونی، شرحبیل بن ذی الکلاع، و خود عبیدالله، همگی کشته شدند و بقیه سپاه نیز شکست خورده و فرار کردند و در شهر «موصل» و نقاط دیگر آواره شدند و جنگ به نفع مختار تمام شد.
(کوفه، مرکزیتی برای شهرهای شرق کشور اسلامی و همچنین شمال عراق شده بود و مناطقی چون موصل، حلوان (نزدیک سر پل ذهاب)، مدائن و نیز بلاد ارمنیه، آذربایجان، اران، حوران، ماهیان ری، و اصفهان، تحت سلطه عراق واقع شد؛ این آرامش کوفه خیلی کوتاه بود).
پس از پایان شورش شامیان، مختار اعلام کرد تا قاتلین حسین و اصحابش و کسانی را که در واقعه کربلا شرکت داشتند، خواهد کشت، از همین رو، تعداد بسیاری را نزد او می آوردند، او دستها و پاهای گروهی از آنان را قطع کرد و عده ای از آنان را کشت.
از جمله افرادی که هدف انتقام قرار گرفتند و به دست او هلاک شدند:
1- شمر بن ذی الجوشن، قاتل حضرت حسین بن علی (ع) که در نیمه راه فرار به بصره، بدست عوامل مختار به هلاکت رسید.
2- عمر بن سعد را به انتقام خون حسین علیه السلام، سرش را از بدنش جدا کرد و به مدینه فرستاد.
3- پسر عمربن سعد، «حفص» را به انتقام خون علی اکبر حسین (ع)، فرزند بزرگ امام حسین (ع) کشت.
4- حکیم بن طفیل طائی: قاتل و غارتگر لباس و اسلحه حضرت ابوالفضل العباس (ع).
5- بجدل بن سلیم: که انگشت مبارک امام حسین (ع) را قطع کرده بود، دست و پایش را قطع کرد. آنقدر در خون خود غلطید تا به جهنم واصل شد.
6- سنان بن انس: از قاتلین حسین بن علی (ع) که به نقل بیشتر مورخان، او سر مقدس آنحضرت را از بدن جدا کرد. به دستور مختار، خانه اش را آتش زده و خودش را در قادسیه دستگیر و کشتند.
مورخین تعداد دشمنانی را که با سیدالشهداء جنگ کرده بودند و بدست مختار کشته شدند، 248 نفر گفته (تاریخ خلفا ج 2/ 526) و عبیدالله بن زیاد ملعون در جنگ با ابراهیم اشتر، به جهنم واصل شد (همانطور که گفتیم) البته به نقل تاریخ، تعداد تخمین زده قاتلین حادثه کربلا، حدود 3000 نفر ذکر شده است.

قیام مختار و شادمانی اهل بیت پیامبر (ص)
مختار سر «عبیدالله بن زیاد و عمر بن سعد» را به مدینه، نزد محمد بن حنفیه و حضرت سجاد علیه السلام فرستاد. آن حضرت سجده شکر نمود و برای مختار دعا کرد و فرمود: حمد و سپاس خدای را که انتقامم را از دشمنان گرفت و خدا به مختار، پاداش و جزای خیر دهد. امام صادق (ع) فرمود: پس از حادثه عاشورا، هیچ زنی از ما بنی هاشم آرایش نکرد و خضاب نکرد تا زمانی که مختار، سر ابن زیاد و عمر بن سعد را برای ما به مدینه فرستاد. فاطمه دختر امام (ع) نیز فرمود: پس از شهادت امام حسین (ع) هیچ زنی از ما حنا نبست و سرمه به چشم نکشید و مویش را شانه نزد تا آن موقع که مختار سر «ابن زیاد» را به مدینه فرستاد.
محمد بن حنفیه نیز بعد از اینکه سر «ابن زیاد» به مدینه رسید برای مختار اینگونه دعا کرد: (جزاه الله خیرا) خداوند به او بهترین پاداش را بدهد همانا او انتقام ما را گرفت و رعایت حق او بر همه فرزندان عبدالمطلب (بنی هاشم) واجب گردید.

رویارویی مختار با «ابن زبیر»
وقتی که کار «عبدالله ابن زبیر» در مکه بالا گرفت، با آن دشمنی دیرینه ای که از مختار و آل پیامبر (ص) داشت، متوجه قیام مختار در کوفه و اطاعت او از «محمد بن حنفیه» شد و سخت به وحشت افتاد. از طرفی شهر کوفه از سلطه «ابن زبیر» خارج و فرماندارش (ابن مطیع) از طرف مختار عزل و ارتباطی قوی بین مختار و محمد بن حنفیه، بوجود آمد و این برای عبدالله بن زبیر، بسیار خطرناک و گران بود، لذا تصمیم گرفت به هر قیمتی، مختار و هوادارانش را زیر فشار قرار دهد و در صورت بیعت نکردن همه را بکشد. و می دانست که اگر موقعیت مختار بالاتر رود، قطعا محمد بن حنفیه موفق و در اینصورت، حکومت او در شهر مکه، سقوط می کند. از این رو، بعد از اینکه «ابن زبیر» از مردم مکه بیعت گرفت، چند نفر از بنی هاشم و محمد بن حنفیه را دستگیر و آنها را به جرم بیعت نکردن در مدخل زمزم زندانی کرد و حتی تهدید نمود که آنها را یا آتش می زند و یا می کشد. محمد بن حنفیه که اوضاع را چنین دید، نامه ای به مختار نوشت و از او کمک خواست مختار هم که در کوفه مدعی نمایندگی محمد بن حنفیه بود، نیروهایش را به یاری آنها در مکه فرستاد و قبل از اینکه «عبدالله بن زبیر»، دست به جنایتی ببرد گروه مختار با شعار «یالثارات حسین» به طرف زمزم (محل زندان بنی هاشم) رفته و آنها را آزاد کردند.

سرکوب مختار بدست مصعب بن زبیر:
مصعب بن زبیر که از طرف برادرش عبدالله، والی بصره شده و از جنایتکارترین افراد تاریخ بود، با تحریک فراریان کوفه و افرادی چون «محمد بن اشعث بن قیس» که از قاتلان حادثه کربلا و یکی از فرماندهان «زبیری» با لشگری بزرگ به کوفه حمله کردند تا مختار و هوادارانش را به بیعت با «عبدالله بن زبیر» مجبور و مردم را از حمایت مختار باز دارند. اما آنها بیعت نکردند و می گفتند که شما باید با مختار بیعت کرده و خلافت را به «آل رسول» واگذارید.
جنگ سختی در گرفت، محمد بن اشعث، فرمانده نیروهای فراری کوفه به بصره بود، و متاسفانه مصعب و سپاهش، آنها را شکست داده و این درگیری به نفع «زبیری ها» تمام شد و مختار با گروهی از یارانش به شهادت رسیدند و مصعب، با کینه اینکه بیشتر یاران مختار از «موالی» بودند، آنها را قتل عام کرد، (بیشتر یاران مختار از موالی ایرانی و غیرایرانی و عده کمتری از عربهای شیعه بودند (تاریخ خلفا 2/523) موالی، افرادی بودند غیرعرب و این کلمه بیشتر برای کافر دانستن و منزوی کردن و تحقیرشان بین اعراب مسلمان به کار میرفت هرچند که بیشترشان مسلمان بودند) مورخین گفته اند که او 6000 نفر از آنها را کشت.
باید گفت که یکی از ویژگی های قیام مختار از حیث اجتماعی، حضور موالی بود که تا آن موقع نقشی در جامعه عربی عراق نداشتند.

احوالات مختار
اخبار و روایاتی که درباره مختار آمده، دو قسم است: برخی در مدح و ستایش او، و بعضی در مذمتش، هر چند که اخبار مدح او، قوی و برتر است. مهمترین مطلب، به علت خونخواهی سیدالشهداء حسین بن علی علیه السلام و یارانش، بسیاری او را ستوده اند. امام سجاد علیه السلام: او را دعا کرده و فرمودند: خدا به مختار پاداش و جزای خیر دهد.
امام باقر علیه السلام فرمودند: مختار را دشنام ندهید، او قاتلان ما را کشت و خونخواهی ما نمود و انتقام ما را گرفت، یتیمان ما را شوهر داد و در موقع سختی، به ما کمک مالی نمود. (تاریخ خلفای 2/ 532)
علامه امینی صاحب کتاب الغدیر، در دفاع از شخصیت او چنین نوشته است: هرکه با دیده بصیرت و تحقیق بر تاریخ و حدیث و علم رجال بنگرد، متوجه می شود که مختار از پیشگامان دین داری و هدایت و اخلاص بوده است و...
در ادامه می فرماید: همانا نهضت او مقدس نبود مگر برای اقامه عدل یا ریشه کردن ملحدان و براندازی اساس ظلم و ستم بنی امیه، و بعد ایشان اسامی عده ای از علمای بزرگ را که در بزرگداشت و مدح و تعظیم و تجلیل مختار سخن گفته اند، به شرح زیر ذکر می کند:
جمال الدین بن طاووس، آیت الله علامه حلی، ابن نما (فقیه بزرگ)، محقق اردبیلی، علامه مامقانی، قاضی نورالله مرعشی، محدث قمی، آیت الله خویی، سیدحسین بروجردی در زبدة المقال، این بزرگواران همگی بر قداست و علو مقام و جلالت شأن او، متفق اند و همه می گویند: مختار از سابقین اخبار است. اینها بعضی از نظرات مدح کنندگان است.

نکوهش و مذمت مختار
انگیزه های فراوانی در میان راویان اموی وجود داشت تا او را دروغگو، منافق و شخصیت او را بی ثبات جلوه دهد، زیرا او ضربه مهلکی بر بنی امیه و سران منافق کوفه و بعد به زبیریان (عبدالله بن زبیر) وارد نمود. اولین بار آنها و همچنین اشراف کوفه و عاملین فاجعه کربلا به او لقب «کذاب» داده و بعد دشمنان اهل بیت و کسانی که شیعه را متهم به هر تهمتی می کنند، او را ساحر، مدعی نبوت و دروغگو خواندند بیشتر این نسبت ها، همانطور که یکی از محققین نیز اشاره کرده، بعد از مرگ مختار بوده است.
به باور ما، بر فرض که اشتباهاتی چون پیشنهادش در جوانی در ساباط مدائن، در دستگیری امام مجتبی (ع) و بقیه ماجرا شده و در نفی شخصیت او بی تاثیر نبوده است، اما مهمترین عامل برای متهم کردنش، ضرباتی است که بر پیکر امویان و زبیریان وارد آمد. ما نمی گوییم که انحرافاتی در کار نبوده ولی طرح این مطالب، ظلمی بزرگ در حق اوست.

سرانجام کار
مدت حکومت او یکسال و نیم (18 ماه) بود و در 14 رمضان سال 67 هـ ق در سن 67 سالگی از دنیا رفت.
مصعب یکی از همسران او را که دختر نعمان بن بشیر بود بعد از مختار دستگیر کرد و چون آن زن، شوهرش را به مدح توصیف و او را از بندگان صالح خدا دانست، به زندان فرستاد و به برادرش عبدالله نوشت که این زن بر این باور است که مختار پیغمبر بوده است. عبدالله دستور داد تا او را به قتل رساندند.
مزار شریف این رادمرد تاریخ، جزو مشاهد متبرکه و زیارتگاه شیعیان و در محل شرقی جبانه کوفه، در رواق راهرو و مرقد حضرت مسلم بن عقیل (ع) و کنار قبر مطهر اوست. علامه امینی نقل می کنند که: مختار در بزرگی و عظمت به مقامی رسید که شیخ، شهید اول در کتاب مزار خود زیارتی برای او بیان کرده است که در آن بر رستگاری و پاکی و اخلاص و خیراندیشی او در ولایت اهل بیت (ع) و اطاعت او از خدا و محبت امام سجاد (ع) و خشنودی رسول خدا و امیرالمؤمنین (ع) تصریح شده است.

 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران
(my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
اسمم مختار دین ام وایمانم هم امیدوارم مثل جدم بنی هاشمی باشدو درروزمحشر کمکم کند

جمعه 18 مرداد
مختار قاسمی زرنجین
 
رحمه الله علیه

جمعه 06 بهمن
علی
 
کسی که منتقم خون حسین (ع) است نمی تواند در کل ادم بدی باشد امام حسین میتوانست مثل مختار عمل کند ودشمنانش را شکست دهد اما او امام است مییخواست نشان بدهد که من بدون کوچکترین اشتباه وکلک امدم راهنمای امت باشم انها باز به من ظلم کردند.تنها گناه من اینست که داعی حق هستم. کار مختار به موقع وستودنی است.

پنجشنبه 28 دي
حسن اسدی از مرند
 
به نظر من مختار انسانی بود که جان ومال خود را در راه خدا فداکرد

شنبه 16 دي
مریم
 
قيام مختارنشان داد قاتلان امام مظلوم به جزاي اعمال وحشيانه خود رسيدند.شايد اگر مختار نبود جسارت اين بذ دلان بي جزا مي ماند .و مختار مرهمي بود بر دل داغ دار اهل بيت وديگر دشمنان به خود اجازه ندادند كه بر امامان مظلوم جسارت نمايند.

چهارشنبه 13 دي
كوثر
 
بنازم به شجاعتش

سه شنبه 05 دي
محمد حسن
 
مختار مردی بود که به آل علی ارادت خاصی داشت خداوند رحمتش کنه

چهارشنبه 22 آذر
حامد
 
خوش به حالت مختارانشاالله وقتی امام زمان ما ظهورکردند توازقبربرمیخیزی وازایشان هم مثل جدشان دفاع میکنی

يكشنبه 19 آذر
مریم
 
مختار (علیه رحمه) مرد بزرگی بوده و کاری که او کرده تا قیامت دل دوستاران اهل بیت را شاد خواهد کرد. خداوند رحمتس کند و با امام حسین محشورش کند.

جمعه 17 آذر
یونس
 
به عنوا يك از نوادگان جناب مختار از داشتن چنين جدي كه تسلي خاطري بر اهل بيت و منتقم قتلان اباعبدالله بود به خود مي بالم و كمال تشكر را از بازيگر نقش ايشان جناب عرب نيا كه انصافاً حق مطلب را ادا نمود دارا مي باشم . اجركم عندالله

شنبه 11 آذر
ثقفي
 
چون بیشتر حاکمان آن دوران با مختار خوب نبودند درباره ی مختار چیزهای منفی نوشتند مختار که باهوش وزرنگ بود آیا فکر نمی کرد که امیر کوفه شود چه خطر هایی او را تهدیدی می کند.منظور من اینه که مختار هدفش رسیدن به ریاست کوفه نبوده!!!!!!!!

جمعه 10 آذر
Ali-h
 
من از زمانی که با شخصیت والای مختار اشنا شدم تصمیم گرفتم در روز 14 رمضان جامه ی مشکی به تن کنم و بر عزایش سوگواری کنم. خداوندش بیامرزدش...

جمعه 10 آذر
عرفانی
 
متاسفانه سریال حقایق را نمیگوید...مختار در عاشورا بر طبق کتاب علی و فرزندانش طه حسین در کوفه بوده وبه علت افتادن از راه پله پشت بام وشکستن پایش در عاشورا همراهی سپاه دامادشان عمرسعد را نکرد چه بسا اکر پایش نمی شکست شمشیر به روی امام مظلوم هم میکشید...طبری ضربت زننده به پای امام حسن را همین مختار میداند...به نظر من این مختار ادمی سیاس و قلدر و فرصت طلب بوده و خونخواهی او از امام حسین برایش هیچ منزلت و قربی برای اهل بیت نمی اورد مگر خونخواهان عثمان ارج و منزلتی دارند ...نه چون هدفشان قدرت و ریاست بود وبه این بهانه سپاهیانی ابله به جنگ امام علی فزستادند ..مختار هم هیچ ارادتی به اهل بیت نداشت کذاب بود ومیخواست به بهانه خون حسین و با مشروعیتی که از امام سجاد یا خنفیه بکیرد بر سرسر حکومت بنشیند....من که هیچ ارزشی برایش قایل نیستم چون هیچ کدام از ال هاشم در زمانش او را تایید نکردند ...

پنجشنبه 09 آذر
افشین
 
واقعا دمش گرم مختار و همچنین کسانی که این فیلم رو ساختن.به جای این فیلم های مسخره که بعضی میسازند باید سریال هایی همچون مختار ساخته شود

چهارشنبه 08 آذر
وحید
 
خدايش بيامرزد، مختار وار براي امام زمانمان جان دهيم

دوشنبه 06 آذر
حسين
 
ایکاش روز عاشورا مختار در کربلا بود وبا حضرت ابواتفضل به دل لشگر یزید میزدند تا ثابت میشد جنگ چگونه به پایان میرسید. خدا رحمتش کند.امین

يكشنبه 05 آذر
صمد
 
انتقام از مجرمین وعده خداست

جمعه 03 آذر
محمد
 
مختار=بهشت

پنجشنبه 02 آذر
m
 
مطالب خوب و جالبی بود

دوشنبه 07 آذر
raha
 
مختار مرد میادین جنگ و روزگار سخت بود خداوند او را رحمت کند. و تشکری میکنم از سازنده گان این سریال...

شنبه 28 آبان
سید مطهر
 
اطلاعات من دربارهی مختار بیشتر شد از شما متشکرم

جمعه 04 شهريور
رضا
 
یا لثارات الحسین

جمعه 04 شهريور
حجت علیزاده
 
حالا تمام اینا چه ربطی به ایران و ایرانی داره؟!

سه شنبه 01 شهريور
کورش ایرانی
 
اطلاعات خوبی بود ممنون

دوشنبه 31 مرداد
حسن
 
خوشا به حال مختار. ما در کجای زمان ایستاده ایم...؟ لطفا در مورد یاران ایرانی مختار توضیح بدهید چون در هیچ قسمتی در مورد ایرانیان مطلبی نیامده. و همچنین نام سرداران و فرماندهان ایران را ذکر کنید.

يكشنبه 23 مرداد
محمدمهدی
 
سلام باتشکر از تمام کسانی که این سریال زیبا را ساختند.من از ایشان درخواست دارم اگر باز هم چنین افرادی در تاریخ اسلام وایران وجود دارند را از طریق ساختن چنین سریالهایی به مردم معرفی کنند چون به نظر من مردم با اینگونه افراد آشنا شوند خیلی بهتر از این است که فقط نام جومونگ را بشناسند

يكشنبه 09 مرداد
علیرضا
 
متشکرم

شنبه 08 مرداد
رضا
 
سریال قشنگ و آموزنده ای بود بازم هم از این سریالهای مذهبی تاریخی بسازدید موفق باشید

شنبه 08 مرداد
اعظم
 
با سلام مختار مردی با اخلاص و بدور از ریاکاری بود. من واقعاً عاشق شخصیت مختار شدم و دوست دارم مثل او باشم و مثل او شهید شوم.درود خدا بر شهدای کربلا و شهدای انقلاب اسلامی

سه شنبه 04 مرداد
صابر
 
سریال خیلی خوب است متشکرم

سه شنبه 04 مرداد
هومن
 
اطلاعات خیلی خوبی بود از شما تشکر میکنم

شنبه 25 تير
ناصر آ
 
سریال بسیار عالی هست اما به نظر من کمی اضافه روی شده چون در تاریخ کیان ایرانی به چشم نمی آید که این همه دراید داشته باشد دوم اینکه در بغضی از جاها دیده میشود که یک نفر چندین تن را میکشد بی انکه توجه داشته باشد سوم اینکه زن مختار را خیلی بد نشان داده . در بازاروکوچه به توحین کردن زبان می گشاید اول تاریخ از درون خانه کسی اطلاع ندارد دوم اینکه هیچ زنی نخواهد بود که ابروی همسراش رابیبرد اون هم زن یگ رهبر به نظر من اینها اگر اصلاح می شد بهتر بود

پنجشنبه 23 تير
مهدی
 
السلام علی مختار ناصر الدین الرسول و تابع امر رسول الله .......................

سه شنبه 21 تير
سید ناصر سادات
 
اميدوارم من هم مثل مختار مدافع حريم ولايت باشم .ممنونم

دوشنبه 20 تير
سعيد گلباف
 
بنام خدا بسیار ممنونم از کلیه فعالیت های شمادر خصوص گردآوری مستندات مربوط به قیام مختار موفق باشید 1390/04/15

چهارشنبه 15 تير
محسن آزاد
 
ممنونم

يكشنبه 29 خرداد
محمد جواد
 
گفته می شود که وقتی صلح بر امام حسن تحمیل شد. و به ایشان در ساباط سوء قصد صورت گرفت گفت من را به خانه سعد ثقفی(عموی مختار) ببرید. و در آنجا مختار به عمویش پیشنهاد کرد که امام حسن (ع) را تحویل معاویه دهند و از این راه پول و مقامی بدست آورند. البته گفته شده است که علت این پیشنهاد مختار این بود که بسیاری از سرداران امام حسن(ع)به او خیانت کرده بودند و او بدینوسیله می خواست عمویش را امتحان کند تا اگر خطری امام را تهدید می کند جان حضرت را نجات دهد. عموی مختار در جواب این پیشنهاد با قاطعیت و تندی به مختار می گوید:" قبّح الله فی رأیک" و وقتی او را سرزنش می کند آنچنان که در اعیان الشیعه آمده است مختار در جواب می گوید:" قصد جدی نداشتم فقط می خواستم شما را امتحان کنم!"

شنبه 28 خرداد
م
 
واقعا متشکرم به خاطر این اطلاع رسانی در مورد حوادثی که مربوط به ائمه معصوم علیه السلام است اجرکم عندالله

جمعه 20 خرداد
حامد حیدری
 
اطلاعات بسیار خوب و کاملی بود.مختارناه قیام امام حسین را برای همه روشن تر کرد.تنها سریالی است که من هر هفته 3 مرتبه از شبکه های مختلف می بینم . با تشکر از همه زحمت کشان

دوشنبه 09 خرداد
حمیده.ز
 
من از سریال مختار راضی ام

پنجشنبه 05 خرداد
نیما
 
از نویسنده این مطلب کمال تشکر را دارم

شنبه 31 ارديبهشت
عرفان
 
مطالبتان بسیار عالی بود .ممنون و متشکر

يكشنبه 25 ارديبهشت
مسعود جمالی
 
خدا بهتون جزاي خير دهد .....من ابهامات بسياري راجع به شخصيت مختار داشتم ...بسياري از ابهاماتم رفع شد .... خدا بهتون توفيق روز افزون دهد

دوشنبه 12 ارديبهشت
مهدي خ
 
مختار شیر مرد با غیرتی بود انشالله که با حضرت ابوالفضل(ع) محشور باشه از سایت و اطلاعات شما دوستان هم ممنون همگی خسته نباشید

شنبه 10 ارديبهشت
محمد یحیی نژاد
 
اگر سریال مختارنامه نبود من هیچوقت مختار رو اینقدر خوب نمی شناختم و همین طور خیلی های دیگه این باعث شد من تاریخ شیعه رو مطالعه کنم و هر حرفی رو در مورد مسائل روز قبول نکنم و در حد اطلاعات خودم مسائل رو موشکافی کنم تا از راه اصلی دور نشم و مثل بعضی از یاران مختار سطحی نگر نباشم سیاست مختار روی من خیل یتاثیر گذاشت

پنجشنبه 08 ارديبهشت
فاطمه
 
خدا مختار را جزاي خير داده وبا اهل بيت محشور گرداند

دوشنبه 05 ارديبهشت
مصطفي
 
مطلب ارزنده ای بود. با تشکر روحت شاد مختار

دوشنبه 23 اسفند
 
خوب بود

پنجشنبه 19 اسفند
حسین
 
دم مختارویارانش وشما گرم لطفا درموردمرگ زبیر وحکومت بعدازو مطلب بفرستید

شنبه 14 اسفند
محمد
 
سلام اطلاعات خیلی عالی بود .متشکرم

جمعه 29 بهمن
بهنام حسین زاده
 
وای مختار چه قدر خوب بود...

چهارشنبه 27 بهمن
فاطمه
 
مختار از مردان خدا وبرگزیده از طرف خداوند برای انتقامگرفتن پاکترین خونها در دنیا علی شیرازی

دوشنبه 18 بهمن
 
یک پیشنهاد دارم برای فیلم ضد سنی چرا موقع کشتن در فیلم تمام سر بریدن و خون ریختن ها را نشان می دهند خواهر من به خواطره این موضوع چند روز نتونست غذا بخورد ان قسمت با فیلم غربی فرقی ندارد واگر الگو کار گردان فیلم غربی است پس چرا صحنه سکسی را نشان نمی دهید آیا در فیلم شرقی چومونگ هم که کشتن در فیلم بسیار بیشتر بود همچین چیزی یدید

دوشنبه 18 بهمن
مهیار
 
من یک بار به کره جنوبی رفته ام آنها هنوز فرهنگ مقدس شرقی را از دست نداده اند آنها مردمانی مهربان و با عقل و شعور هستند میدانم بیشتر ایرانیها مسلمان هستند اگر نبودند مثل اروپاییان مردمانی شهوت پرست بودند مردمان ایران از فرهنگ شرقی چیزی به یادگار نذاشتند . پادشاهان ایران چه قبل اسلام وچه بعد اسلام مثل پادشاهان اروپا شهوت پرست بودند . به نظر من ایرانیان روز به روز دارند به فرهنگ آشغال وکثیف غربی نزدیک می شوند کسانی که فیلم های همانند چومونگ را نگاه کردند میفهمند که فرهنگ شرقی در آن موج می زند و این در صورتی است که اروپاییان و آمریکا با فیلم های سکسی سعی دارند فرهنگ کثیف خود را ترویچ کنند تا کشور های آسیایی همانند کشور های مثل کشورهای عربی و آسیای شرقی و ترکیه وایران و هند را تا به نوعی تغییر دهند

دوشنبه 18 بهمن
مهیار
 
درود بر دستی که انتقام ارباب بی کفنمان حسین را گرفت ودل امامان و شیعیان را شاد نمود ، احسنت به مختار و یارانش

يكشنبه 17 بهمن
محمد رضا بزرگ نیا
 
روحت شادمختار با مولايت در يكجا باشي يا حسين يا ابو الفضل

چهارشنبه 13 بهمن
سعيد
 
عالی بود ممنون

سه شنبه 05 بهمن
هدا
 
مرحبا ابو اسحاق

دوشنبه 04 بهمن
محمد رضا
 
آیابر مختار وارد است که سوالات خود را از محمد حنفیه می پرسد واز او دستور می گیرد ونزد امام سجاد نمی رود؟

دوشنبه 04 بهمن
آرانی
 
بسیار ممنون از اطلاعات خوب شما .خدا اجرتان دهد

جمعه 24 دي
داود
 
مختار بزرگ مرد تاریخ تشیع..... روحش شاد

جمعه 24 دي
بهزاد
 
باسلام و تشکر در بخشی از این مطلب نوشته شده که مختار به دست مصعب به شهادت رسید و در بخش بعد نوشته شده که مختار در 14 رمضان از دنیا رفت کدام صحیح است ؟

جمعه 24 دي
خرم شاهی
 
خداوندمختارراباانبیا واولیای الهی محشوربفرمایدهمانطورکه وی باعث شادی امام سجادع وبقیه ائمه اطهاروکلیه شیعیان جهان گردیدخداوندنیزدرقیامت اوراشادوخشنودگرداندانشاءا...

سه شنبه 21 دي
 
مرسی. استفاده کردیم

سه شنبه 21 دي
محسن ذاکری
 
عالی بود.

يكشنبه 19 دي
lمحمد معینی
 
پشت سر مردان بزرگ همواره حرف و حديث بسيار ميزنند چون حسودان و دشمنانش تحمل شجاعت و خردمندي اش را ندارند.هر چه بگويند گزافاي بيش نيست. نام و يادش گرامي باد.افسوس و صد اقسوس كه بدست پستي چون مصعب بن زبير شهيد شد.

يكشنبه 19 دي
عليرضا
 
سلام بر حسين عليه السلام و شهدا كربلا .و لعنت خداوند بر قاتلين شهدا كربلا. خداوند مختار را رحمت ودر بهترين مكان بهشت جاي دهد

پنجشنبه 16 دي
احمد كاوه
 
سلام مختار خون خواه حسین(ع)بود.برای رسیدن به هدفش حتی دوری از خانه و کاشانه را تحمل کرد و لذت های دنیوی.درود خدا بر مختار و تمام سرداران اسلام.عالی بود

چهارشنبه 15 دي
صابر
 
سلام آیا من میتوانم از منابع و مطالب سایت شما برای درج در سایتم استفاده کنم با تشکر

چهارشنبه 15 دي
اکبر شاهبندری
 
دست مریضاد

چهارشنبه 15 دي
ناشناس
 
منکه عاشق شخصیت مختار شدم روحش شاد

شنبه 11 دي
معصومه
 
سلام اولا ممنون بعدشم مختار قاطلان امام حسین (ع) را به بدترین شکل ممکن می کشد فردی باهوش تنومند و قدرتمند و زیرکی بوده است خدا روحش را شاد کند به شما هم اجر اخروی

شنبه 11 دي
ناصر
 
شبهات زیادی درموردمختاراست بیشترموشکافی کنید

جمعه 10 دي
315
 
خداوند رحمت کناد

پنجشنبه 09 دي
سعید ابو سهیل
 
عالی بود

يكشنبه 05 دي
حسین فرضی
 
خیلی عالی بود

يكشنبه 05 دي
حسین فرضی
 
درود بر کسیکه با انتقامش لختی داغ حسین را تسکین بخشید

يكشنبه 05 دي
محسن
 
باسلام وخسته نباشيد .خداقاطلان اهل بيت پغمبر رانبخشايد وبه اندازه وسعت دلهاي مومنين وبه اندازه نفرت آنان از دشمنان خدا به قاطلين اهل بيت لعنت نمايد.

يكشنبه 05 دي
روح اله
 
سلام استفاده کردیم ممنون

يكشنبه 05 دي
حسین
 
عالیه حرف نداره

شنبه 04 دي
ج.س
 
من هم نسبت به اطلاعاتي كه دااديد ممنونم

پنجشنبه 02 دي
محسن
 
عالي بود خيلي به دردم خورد

دوشنبه 29 آذر
محمدرضا
 
بسیار عالی بود

شنبه 27 آذر
آقای...
 
خدا لعنت كند جميع كساني را كه بر قتل امام راضي شدند و خدا لعنت كند كساني كه از ياري امام حسين عليه السلام سر باز زدند يادتون نره كه منتقم اصلي ما شيعيان امام دوازدهم بفية الله اعظم عليه السلام ميباشد براي ظهور ايشان دعا كنيد اَللهمَّ عجِّل لِوليكَ الْفَرَجْ

جمعه 26 آذر
مهدي
 
بابات ایناطلاعات متشکرم. اما صحت و سقم این اطلاعاتو برامون ثابت کنید. البته لطفا

جمعه 26 آذر
 
با سلام و دورود به روح پاك و ملكوتي امام حسين (ع) به نظر من مختار اگه روز عاشور بود يكي از 72 تن و نزديكترين يار امام بود . مجيد س 11 محرم

جمعه 26 آذر
مجيد س
 
مختار بااختیارخودواراده شخصی خواست سرنوشت اسلام رابه نفع اهل بیت تغییردهدتاآنجاکه درمسیرحق وعدالت وانتقام شخص مختاربودموفقشد وخداکمککش کرد امافراموش نکنیم که منتقم آل پیغمبر(ص) کسی نیست جز حضرت مهدی (عج) دین پناه دجال سوز ومنالله توفیق تمام خواستاران تشخیص حق ازباطل چون امام حسین (ع) اهل بیت(ع)ومحبان وشیعیان آنها

پنجشنبه 25 آذر
سلام
 
مختار دمت گرم.ايوالله.درود به شرفت.امثال تو باعث افتخار هستند و هميشه در تاريخ زنده.

سه شنبه 23 آذر
ali
 
مختارفردی بی نظیربودکه کمتر مثل مردم کوفه پیدا می شدنظیرمختاربرعلیه یزیدقیام کند.این مرددلاورباشجاعت درمقابل هزاران سپاه یزیدایستادگی کردآرزو میکردم خودجای مختارهمچنین یاران امام حسین بودم تاخشنودی امام حسین وائمه معصومین رامیدیدم.

سه شنبه 23 آذر
م.ت
 
باسلام بسیارعالی ومکفی بود.خداوندخیرتان دهد

سه شنبه 23 آذر
قنواتی
 
ممنون از نوشتتون بسیار مفید بود

دوشنبه 22 آذر
احسان
 
ممنون عالي بود

دوشنبه 22 آذر
حسن
 
از نظر من مختار فردی عاقل و با جرئت بوده است..او با دیدی باز و نه از روی جهل و خشم دست به قیام زد..کاش ما در این زمان کسانی مانند وی را در جامعه داشتیم...

يكشنبه 21 آذر
عاطفه
 
او شيرمردي بود كه زندگيش را وقف شيعيان كرد

يكشنبه 21 آذر
هادي ميرزائي
 
عالی بود ممنون

شنبه 20 آذر
بنده خدا
 
جای آن دارذ که جهت حفظ یاذوخاطره این شیرمرد یکی ار باشگاه های بزرگ فوتبال ایران بجای اسامی خشک و بی روحی مثل ذوب آهن/تراکتورسازی/نفت به این نام تغیرنام دهندتا مثل ابومسلم خراسانی همواره نامش را یادمنند.

جمعه 19 آذر
مخمذرضاشهریاری
 
باسلام و خسته نباشيد . نقاط تاريك زندگي مختار در تاريخ را روشن كنيد .آيا امام سجاد (ع) راه و روش مختار را تاييد كردند گفتار امامان شيعه را در مورد او بنويسيد گفتار كذب در مورد مختار را با سند رد كنيد.

جمعه 19 آذر
ليلا
 
مختار واقعا یه مرد و یه پهلوان بوده که به خونخواهی خون ال رسول به پا خواست

جمعه 19 آذر
مرتضی پورمعمار
 
مطالبتان بسيار عالي بودولي بهتر بود درباره قتل ابن زياد واطرافيانش توضيح كاملتري ميداديد

چهارشنبه 17 آذر
سيد علي موسوي
 
خداوند رحمت كند مختار را وجزاي خير دهد شما را

سه شنبه 16 آذر
علي پاك بين
 
با سلام هنوز هم بعد سالها با مکر معاویه ملعون به حضرت علی توهین میشه چه برسه به مختار که به خون خواهی امام حسین قیام کرد خدا مختار را بیامرزه و در بهشت بالاترین کرسی ها رو بهش بده انشا ا... دم مختار گرم واقعا

سه شنبه 16 آذر
پوریا
 
بهتر بود از عدم همکاری امام سجاد با مختار و تائید نکردن مختار هم می نوشتید

دوشنبه 15 آذر
بیات
 
عالي بود

دوشنبه 15 آذر
حميد
 
خیلی خوب بود به امید ظهور منتقم آل حسین

شنبه 13 آذر
نورزاده
 
مطالبتان درباره مختار عالی بود .خدایش بیامرزاد اوکسی بود که با انتقام از قاتلان خون خدا دل شیعیان را آرام بخشید

جمعه 12 آذر
اسماعیل بذرافشان
 
عالی بود با تشکر فراوان

پنجشنبه 11 آذر
مجدالدین جلیلی
 
مختار از جمله مردان مخلص و مومنی بود که در طول تاریخ مظلوم واقع شده و با تبلیغات غلط امویان و دشمنان ائمه اطهار سعی در تخریب شخصیت این بزرگوارشده است جا دارد هم از شما و هم صداو سیما در ساخت و پخش سریال مختار تقدیر و تشکر شود

سه شنبه 09 آذر
پارسا
 
از اطلاعاتتون ممنون خیلی مختصر و مفید بود

شنبه 06 آذر
محمد شریفی
 
مختصر ومفید بودممنون

شنبه 29 آبان
حجت
 
از اطلاعاتی که راجع به زندگی مختار دادید سپاس گذارم

پنجشنبه 27 آبان
مهدی
 
besyar mofid bod khodavand kasani ra ke be khonkhahiye emam hosein ghiam kardand rahmat konad

دوشنبه 24 آبان
sss
 
سلام ممنون از مطالب شما. خدا يارتون

جمعه 21 آبان
احسان
 
انشا...بهشت نصیبتان شود.......0919 این شمارمه کاری داشتی در خدمتیم{خدمتگذار بهشتی}

يكشنبه 16 آبان
صالح حمزه ای
 
از اطلاعاتتون سپاسگذارم

پنجشنبه 13 آبان
اصغر
 
مرسي و ممنون مطالب مفيدي بودن

شنبه 08 آبان
محمد
 
اطلاعات خوبی بود لا تشکر

پنجشنبه 06 آبان
سید مصطفی میرخانی
 
ممنون از اين اطلاعات جامع و(ذكر منابع)اگر ممكن هست از حر رياحي هم اطلاعاتي بنويسيد

چهارشنبه 05 آبان
mehdi
 
با تشکر از مدیر این سایت که در ترویج فرهنگ اسلامی کوشا می باشد

يكشنبه 02 آبان
احمد عباسی منتظری
 
باتشكرازاطلاعاتي كه درباره مختاردراختيارماكاربران گذاشته ايد.مطالب كافي وجامع بود.

يكشنبه 25 مهر
رضا خ
 
مطلب خوب و پر بار و نحوه بيان هم بسيار روان و دلپذير بود .ممنون و موفق باشيد

شنبه 24 مهر
عباس
 
آخه............دیگه لازم نیست هرجمعه صبرکنم فیلم مختارو ببینم راحت اخرشوفهمیدم

چهارشنبه 21 مهر
بنده ی خوب خدا
 
از مطالب مفیدتان ممنون، مطالب ارائه شده جامع و کامل بود. همچنین روش دسته بندی موضوعی و ارائه محتوا بسیار دقیق و مهندسی شده است. با تشکر فراوان

دوشنبه 19 مهر
پدرام نقش
 
خیلی جالب بود و متشکریم

شنبه 17 مهر
حجت
 
با تشکر از زحمات شما دوستاران اهل بیت

يكشنبه 11 مهر
محمد
 
خیلی ممنون و تشکر از اطلاعات بسیار خوبتان از خداوند منان سلامتی و موفقیت برایتان آرزومندم

شنبه 10 مهر
مهدی
 
اطلاعات ارزنده ی بود سپاس گذار

جمعه 09 مهر
 
بسار خوب بود متشکرم

جمعه 16 بهمن
عتی
 
خداوند مسئولین محترم رادر این زمینه که اطلاع رسانی صحیح و منابع رادر اختیار کاربران قرار می دهنددر پناه آقا امام زمان حفظ بفرماید.

شنبه 12 دي
عباس.غ
 
تشکر فراوان زحمت کشیده کتاب جامعی در خصوص مختار رحمت ا..و قیام ایشان عنوان فرمایید

پنجشنبه 10 دي
م ط
 
اطلاعاتت خیلی خوبی بود وعالی تر آنکه منابع مطالب را ذکر کرده بودید ازلطفتان ممنون

يكشنبه 27 بهمن
علیرضا
   
 
 
 
منابع:
1- تاریخ خلفا، جعفریان، ج 2 به نقل از: تاریخ طبری، مروج الذهب، تاریخ یعقوبی
2- نفس المعموم
3- معارف و معاریف
4- فرهنگ عاشورا
5- لهوف، سید بن طاوس
6- دائرة المعارف فارسی (مصاحب)
 
 
  زمامداران
 
 
آتاترک (مصطفی کمال پاشا)
 
ابراهیم امام
 
ابراهیم شکله
 
ابرهه
 
ابوابراهیم اسماعیل بن احمد سامانی
 
ابوالحسن سیمجور
 
ابوالحسن نصر سامانی
 
ابوالعباس سفاح
 
ابوالفضل بلعمی
 
ابوبکر
 
ابوعلی بلعمی
 
ابوعلی سیمجور (مظفرالدوله)
 
اردشیر بابکان
 
الغ بیگ بن شاهرخ
 
امیرابراهیم سیمجور
 
ادامه عناوین ...
 
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز  
  صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما | مبانی اعلام  
  انبیاء | 14 معصوم | فقها و اصولین | فلاسفه | مورخین | محدثین | مفسرین | عرفا | ادبا و شعرا | زمامداری | دیگر دانشمندان | دیگر شخصیت ها
کتاب شناسی | متکلمین | فرقه ها و مکاتب فکری | اقوام، قبایل و طوایف | مکان ها | حوادث تاریخی